
Otwarcie oddziału w Wielkiej Nieszawce – Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, 2018. Fot. Szymon Ździebło, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. www.etnomuzeum.pl
Etnomiejsce
Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce
Ten oddział Muzeum Etnograficznego w Toruniu jest pierwszym w Polsce skansenem poświęconym w całości osadnictwu olenderskiemu.
calendar_monthCałoroczne.
confirmation_numberPłatny
exploreul. Mennonitów 14, 87-165 Cierpice
manage_accountsMuzeum Etnograficzne w Toruniu
emailope@etnomuzeum.pl
phone48513677255
linkLink
Na terenie Parku zrekonstruowano wieś z przełomu XIX i XX w., nadając jej charakterystyczny dla obszarów zalewowych układ rzędówki bagiennej. Translokowane z Doliny Dolnej Wisły budynki otoczone polami uprawnymi, sadami i ogrodami prezentują sposób oraz warunki życia olendrów. Pierwsi osadnicy pojawili się na Żuławach Wiślanych już w połowie XVI w., uciekając przed prześladowaniami religijnymi z Niderlandów i Fryzji. Byli to menonici – członkowie protestanckiej grupy wyznaniowej, którzy na terenie ówczesnego Królestwa Polskiego szukali tolerancji oraz miejsca do zakładania dobrze prosperujących, dużych gospodarstw. Z biegiem czasu termin olender/olęder zaczął być używany również w stosunku do Niemców (luteran), a także Polaków (katolików), którzy cieszyli się przywilejami opartymi na systemie prawnym wprowadzonym pierwotnie dla przybyszów z Niderlandów.