
Okno w izbie dużej w chałupie ze wsi Gawrychy z końca XVIII w., fot. Karolina Gołębiowska
Etnomiejsce
Muzeum – Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie
Muzeum – Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie prezentuje tradycyjną architekturę, sztukę i kulturę Kurpiów, w tym zabytkowe budynki wiejskie, wyposażenie gospodarstw oraz przedmioty codziennego użytku, ilustrujące życie regionu.
calendar_monthCzynne od marca do października.
confirmation_numberPłatny
exploreul. Zamkowa 25, 18-414 Nowogród
emailsekretariat@skansenkurpiowski.pl
phone86 217 55 62
linkLink
Położony na wysokim brzegu Narwi, otoczony szumem sosen i śpiewem ptaków, Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie przenosi nas w czasie do świata, który dziś żyje już tylko w opowieściach i pieśniach. To jedno z najstarszych muzeów na wolnym powietrzu w Polsce, stworzone z pasji i miłości do kultury przez Adama Chętnika – etnografa, badacza i niestrudzonego piewcę kurpiowskiego dziedzictwa.
Spacerując wśród drewnianych chałup, stodół i spichlerzy, można niemal usłyszeć skrzypienie wozów, stukot warsztatów tkackich i śmiech dzieci biegających po pastwiskach. Każdy z budynków – przeniesiony tu z różnych zakątków Kurpiowszczyzny – opowiada własną historię: o pracy, wierzeniach, codziennych radościach i troskach ludzi żyjących w zgodzie z rytmem natury.
W skansenie odnajdziemy też unikalne sprzęty rolnicze, narzędzia rzemieślnicze i ozdoby ludowe – a wszystko to skąpane w zapachu drewna, ziół i dawno zapomnianych smaków kurpiowskiej kuchni.
To nie tylko muzeum – to żywa lekcja historii i kultury. Miejsce, w którym przeszłość wciąż oddycha. Skansen tętni życiem podczas festynów, warsztatów i koncertów – wówczas kurpiowska muzyka, strój, taniec i mowa nabierają nowych barw, zbliżając pokolenia.
Muzeum-Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie to opowieść, która trwa – wystarczy tylko wejść i wsłuchać się w jej rytm.
Autor: Karolina Gołębiowska